
EMDR
EMDR to nurt terapii, którego skuteczność jest potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. EMDR wykorzystuje się w pracy ze świeżymi traumami, traumami z dzieciństwa, depresją, schozofrenią, z bólem przewlekłym oraz w innych obszarach.
1
8 faz terapii EMDR
01
Historia pacjenta
W tej fazie terapeuta zbiera wywiad dotyczący życia pacjenta, historii występowania problemów, ustala zdarzenia/wspomnienia, które mogły przyczynić się do powstawania trudności pacjenta. Staną się bazą planu leczenia. Zbierane są także informacje o wszystkich bodźcach, trigerach wywołujących dyskomfort, stres, niekorzystne reakcje dzisiaj. Określa się także, jakich zasobów, środków potrzebuje pacjent, by poradzic sobie z tymi trudnościami.
02
Przygotowanie pacjenta
Terapeuta wyjaśnia, na czym polega podejście EMDR i jakiego rodzaju przeżyć, doznań (np. bardzo silne emocje) pacjent może doświadczyć. Szczególną uwagę poświęca się aktualnej kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Pacjent poznaje także techniki regulowania emocji i uczy się, czym jest "podwójna uwaga".
03
Ocena wspomnień
Tu zaczyna się praca z konkretnym wspomnieniem. Każde wspomnienie ma jakiś fragment, obraz, cechę wzbudzające szczególnie silne wrażenia u pacjenta. Terapeuta pomaga pacjentowi zidentyfikować ten element a także dopytuje o różne myśli i przekonania związane z tym wspomnienim. Pacjent nazywa także emocje i doznania w ciele, jakie wywołuje wspomnienie.
04
Przetwarzanie
Wspomnienie jest przetwarzane. Wykorzystywana jest do tego bilateralna stymulacja, która może mieć różną formę. Najczęściej jest to podążanie wzrokiem za poruszającym się palcem terapety. Jednak w zależności od kondycji, możliwości, stanu pacjenta - dobierane są inne formy (np. oklepywanie).
05
Instalowanie pozytywnego przekonania
Faza, w której pacjent nabywa, utrwala, wzmacnia korzystne dla niego myśli/przekonania.
06
Skanowanie
Pacjent sprawdza, czy w jego ciele pojawia się dyskomfort, gdy wraca do wspomnienia. Terapeuta pomaga pacjentowi uzyskać stan braku dyskomfortu w jakiejkolwiek części ciała.
07
Zamknięcie
Sprawdzenie stanu pacjenta oraz udzielenie mu wskazówek odnośnie najbliższych dni, możliwych odczuć, ewentualnego zapisywania pojawiających się wspomnień.
08
Reewaluacja
Na kolejnej sesji sprawdza się efekty przetwarzania.
ZALETA
Wielu pacjentów nie chce opowiadać szczegółów dramatycznego zdarzenia. W EMDR nie ma potrzeby szczegółowego relacjonowania terapeucie przebiegu traumy.